Read our Reviews

Prognozy dla dolara, euro i franka szwajcarskiego waluty pozostają pod presją banków centralnych

Lepiej plasują się nawet rosyjski rubel i turecka lira. „Dostrzegamy oznaki spowolnienia gospodarczego tak w Europie, jak i na poziomie globalnym, nie zakładamy jednak materializacji najgorszego scenariusza. Sądzimy również, że wiele z ryzyk jest już zawartych w cenach, co ogranicza przestrzeń do ewentualnych spadków kursu EUR/USD (a tym samym wzrostów USD/PLN). Konsensus oraz oczekiwania ekonomistów wskazują, że stopy procentowe w USA będą na poziomie 3% jeszcze na koniec 2022 roku.

Każdy bilon posiada również część wspólną, czyli rewers. Ukazuje on wartość nominału odmowa trumpa przyznać jest tylko ostatni gambit zadowolić republikańskich darczyńców oraz mapę europy. Strefa euro poszerzana była do tej pory sześciokrotnie.

To także zła informacja dla Rady Polityki Pieniężnej. Ta pomimo podwyżek stóp, wciąż boryka się z kulejącym złotym, co oznacza, że jednoznaczny sygnał końca podwyżek stóp procentowych może skłonić rynek do gry przeciwko polskiej walucie. Euro było warte mniej od dolara tylko w swoim okresie niemowlęcym.

kursy walut prognozy

Globalne aktywa obarczone ryzykiem odnotowały wczoraj mocne wzrosty po słabszym od oczekiwań lipcowym CPI w USA. Inwestorzy odczytali te dane jako dowód na spowolnienie przez Fed kampanii zacieśniania… Dwie nieudane próby trwalszego fidelity i nexo wchodzą na rynek kredytowy instytucjonalny przez cointelegraf wybicia oporu przy 1,0350, doprowadziły do cofnięcia się notowań EURUSD poniżej 1,03. To sygnał, że wspomniany rejon pozostaje oporem do którego wybicia potrzeba będzie… Wszystko, co warto wiedzieć o naszym portalu.

Notabene – skutki finansowe wynikające z kwestionowania przez Frankowiczów umów kredytowych – w ocenie NBP – nie będą dla sektora bankowego tak dotkliwe, jak jest to prezentowane w mediach. Polaków odczuło psychicznie skutki inflacji. Dopóki nie stanie się jasne czy pod koniec tygodnia znów popłynie gaz, dopóty odbicie na EURUSD będzie ograniczone. Ciekawe również będzie to jak zareaguje EBC, które w swoich decyzjach bez wątpienia bierze pod uwagę… Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego zdecydowała o podwyżce stóp o 50 pb z -0,5 pp. do zera. Podwyżka jest większa niż wynikało z zapowiedzi EBC przed miesiąca – wtedy anonsowano podniesienie stóp o…

Ropa z Rosji tańsza niż rok temu. Putin dostał jednak koło ratunkowe

Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce pod koniec 2002 r. Od tego czasu, przez wszystkie lata dojrzewania, wspólna waluta trzymała się w sporej lub chociaż bezpiecznej odległości od parytetu. Od połowy zeszłego roku systematycznie jednak słabła, aż w lipcu tego roku dokonało się nieuniknione. Eurodolar zjechał do poziomu 1, po czym zanurkował poniżej parytetu.

kursy walut prognozy

Patrząc jednak na oceny agencji ratingowych, nie powinno to mieć wpływu na zdolność do spłaty zadłużenia. Indeksy PMI słabną W piątek poznaliśmy odczyty indeksów koniunktury…. Wczorajsza sesja na amerykańskim rynku akcji nie przyniosła jakichś większych rozstrzygnięć (S&P 500 +0,13 proc., DJIA +0,28 proc., Nasdaq Composite -0,43 proc.).

Skończy się tanie latanie. Ceny biletów lotniczych w Europie „poszybują”

W najgorszym dla złotego momencie 2022 roku, za 1 euro płacono blisko 5 zł. Przed nami pierwsza podwyżka stóp w strefie euro od 2011 r. Od marca Fed podniósł stopy o 225 punktów bazowych, czyli tyle samo ile w całym ostatnim cyklu.

Dolar wraca ze szczytów

Dzisiaj z kolei po wczorajszym odczycie w sprawie inflacji mamy dokładnie odwrotny trend. Ceny w USA spowalniają Po ostatnim posiedzeniu FED, na… Sytuacja, że dolar był mocniejszy niż euro, miała już miejsce przez krótką chwilę w lipcu 2022. Obecnie kurs euro powrócił powyżej granicy jednego dolara, a za jedno euro 8 sierpnia 2022 płaci się dokładnie 1 dolara i 2 centy. Eksperci nie mają wątpliwości, że problemy strefy euro pociągną za sobą w dół zależne od niej gospodarki krajów naszego regionu. Tylko od lutego 2022 forint stracił aż 17 proc.

Wielu kredytobiorców zapewne woli nie dopuszczać do siebie myśli o tak negatywnym rozwoju sytuacji. Warto jednak zauważyć, że raport został przygotowany przez zespół autorski liczący 40 specjalistów. Jest to zatem wysoce wiarygodne źródło informacji. Uwzględniając coraz to nowe mutacje koronawirusa i przewidywane kolejne fale pandemii, trudno być tutaj optymistą i liczyć na powrót dawnych stabilnych czasów. Silniejszy dolar amerykański nie wystarczy, by opanować inflację w USA – wynika z analiz Allianz Trade. Choć wzrost wartości USD obniży inflację o…

Tomasz Rozmus ani żaden przedstawiciel TRADE BAY LIMITED nie gwarantują rezultatów, ani zwrotu z inwestycji poczynionych w oparciu o informacje jakie uzyskasz. W prezentowanych na tej stronie analizach dla dolara często zobaczysz dodatkowe analizy indeksu dolarowego. Moje prognozy dla dolara zawsze wykorzystują wskaźnik wolumenu skumulowanego, który doskonale obrazuje aktywność uczestników rynku na danym walorze i wskazuje dominację strony popytowej lub podażowej.

Na razie nie ma jednak żadnej prognozy z piątką z przodu. Ponad połowa aktualnych prognoz mieści się w przedziale 4,60-4,80 zł. Realne stopy procentowe pozostają ujemne i mimo ostatnich podwyżek stóp przez Radę Polityki Pieniężnej wynoszą obecnie ok. -9% (uwzględniając bieżącą, a nie oczekiwaną inflację). W związku z tym, że w znacznej mierze zależy to od decyzji administracyjnych oraz kwestii obarczonych wyjątkowo dużą niepewnością, trudno określić, jak będzie wyglądała sytuacja inflacyjna w krótkim terminie. Zakładamy jednak, że w przyszłym roku dynamika cen będzie stopniowo opadać, co powinno prowadzić do wzrostu realnych stóp procentowych do okolic zera pod koniec 2023 r.

Wynikało to z obserwowanego w tym okresie umocnienia złotego względem walut głównych. Po wyeliminowaniu wpływu zmian kursów walut względem złotego przyrost (o 68,8 mld zł, tj. o 4,1%) okazał się marginalnie wyższy niż w analogicznym okresie 2016 r., podano także. Choć euro zaciekle broni się przed parytetem, to wielu analityków nie daje mu większych szans. Spośród blisko 800 eur/gbp ekspertów rynkowych, którzy wzięli udział w przeprowadzonym w połowie lipca (a więc przed pierwszą podwyżką EBC) sondażu MLIV Pulse, 69 proc. Spodziewa się, że eurodolar w najbliższym czasie raczej zsunie się do poziomu 0,9 proc., niż powróci do 1,1. Te trzy waluty są postrzegane jako szczególnie wrażliwe na wahania popytu z obszaru strefy euro, który kupuje około 60 proc.

Inwestorzy powinni poskromić apetyt

Do godziny siedemnastej nasza waluta zyskała 0,2 proc. Kurs zielonego załamał się po nieco wyższej od prognoz grudniowej inflacji w USA. Z kolei wzrost złotego do franka był symboliczny i wyniósł 0,05 proc.

Naszego eksportu trafia do krajów strefy euro, a nasza waluta, tak jak korona i forint, pozostaje w ścisłej zależności z kursem euro. Ta zależność, jak zauważa “Bloomberg”, od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę tylko się pogłębiła. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy.

Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem. Dobra passa amerykańskiej waluty z pierwszej połowy lipca to przeszłość – teraz dolar oddaje zyski. Obecnie gospodarka USA spełnia najprostszą definicję recesji technicznej.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Share via
Copy link
Powered by Social Snap